Archidiecezja krakowska: parafie rozprowadziły 55 tys. wielkanocnych baranków

Ponad 55 tys. baranków z logo Caritas rozprowadziły w tym roku parafie archidiecezji krakowskiej w ramach akcji „Podziel się wielkanocną radością”. Jak co roku, złożone ofiary przeznaczone są na pomoc chorym, starszym i niepełnosprawnym. Przeprowadzana po raz piętnasty w archidiecezji akcja pomogła uzyskać fundusze na rozbudowę Stacji Opieki Caritas w Gdowie.

„Nie wpłynęły jeszcze ofiary ze wszystkich parafii, ale spodziewamy się, że akcja powinna przynieść nam ponad 120 tys. zł, które przeznaczymy na rozbudowę stacji - mówi dyrektor krakowskiej Caritas ks. Bogdan Kordula. Pozostała do dyspozycji parafii część ofiar przeznaczona zostanie na pomoc dla najuboższych”.

Rozbudowa Stacji Opieki Caritas w Gdowie jest konieczna ze względu na obowiązek dostosowania pomieszczeń do obowiązujących standardów. Rehabilitacja odbywa się w zbyt małym pomieszczeniu. „Stacja jest dobrze wyposażona w sprzęt rehabilitacyjny, ale poszczególne stanowiska odgrodzone są tylko parawanami. Najciaśniej jest na fizykoterapii, a na gimnastykę też brakuje miejsca” – mówi s. Teresa Zygmunt, kierownik Stacji Opieki w Gdowie.

W ub. roku z pomocy stacji skorzystało prawie 2700 osób. Dzięki rozbudowie stacja będzie mogła prowadzić intensywniejszą rehabilitację, co jest bardzo ważne ze względu na duże potrzeby w tym rejonie i brak innych ośrodków rehabilitacyjnych. Oprócz osób dorosłych, Stacja Opieki w Gdowie od lat rehabilituje także najmłodszych i prowadzi gimnastykę korekcyjną dla dzieci z wadami postawy. Dziennie przyjmuje nawet 70 osób. Prace nad rozbudową stacji rozpoczęły się jesienią 2011 r.

Ofiary za baranki pomogły już m.in. w remoncie i rozbudowie ośrodka Caritas w Zembrzycach, w budowie Rodzinnego Domu Pomocy w Krakowie i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Spytkowicach koło Zatora, a także w utrzymaniu Domu Wczasowo - Rehabilitacyjnego w Zebrzydowicach, przeznaczonego na czasowe pobyty osób starszych, chorych i niepełnosprawnych.

Na początku Wielkiego Postu Caritas zaproponowała też dzieciom akcję „Jałmużna wielkopostna”. Tak jak w ubiegłych latach, do parafii trafiło ponad 24 tys. tekturowych skarbonek. Akcja ma charakter wychowawczy: uczy miłości bliźniego, która kosztuje. Rezygnując z drobnych, ale konkretnych przyjemności (słodycze, różne formy rozrywki) dzieci oszczędzały pieniądze, aby przeznaczyć je na dobry cel. Ofiary zebrane przez dzieci zostają w parafiach i są przeznaczone na pomoc najuboższym, chorym, starszym i samotnym.

Źródło KAI:
ah, Kraków

• 18 październik 2019
    Piątek XXVIII tygodnia okresu zwykłego, Święto Św. Łukasza Ewangelisty

• 19 październik 2019
    Sobota XXVIII tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie dowolne Świętych męczenników Jana de Brebeuf, Izaaka Jogues'a oraz Towarzyszy, św. Pawła od Krzyża

• 20 październik 2019
    XXIX Niedziela okresu zwykłego, Wspomnienie obowiązkowe Św. Jana Kantego

• 21 październik 2019
    Poniedziałek XXIX tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie obowiązkowe Bł. Jakuba Strzemię

• 22 październik 2019
    Wtorek XXIX tygodnia okresu zwykłego