Deprecated: Function eregi() is deprecated in /plugins/system/sefservicemap.php on line 49
Archidiecezja krakowska: parafie rozprowadziły 55 tys. wielkanocnych baranków
Archidiecezja krakowska: parafie rozprowadziły 55 tys. wielkanocnych baranków

Ponad 55 tys. baranków z logo Caritas rozprowadziły w tym roku parafie archidiecezji krakowskiej w ramach akcji „Podziel się wielkanocną radością”. Jak co roku, złożone ofiary przeznaczone są na pomoc chorym, starszym i niepełnosprawnym. Przeprowadzana po raz piętnasty w archidiecezji akcja pomogła uzyskać fundusze na rozbudowę Stacji Opieki Caritas w Gdowie.

„Nie wpłynęły jeszcze ofiary ze wszystkich parafii, ale spodziewamy się, że akcja powinna przynieść nam ponad 120 tys. zł, które przeznaczymy na rozbudowę stacji - mówi dyrektor krakowskiej Caritas ks. Bogdan Kordula. Pozostała do dyspozycji parafii część ofiar przeznaczona zostanie na pomoc dla najuboższych”.

Rozbudowa Stacji Opieki Caritas w Gdowie jest konieczna ze względu na obowiązek dostosowania pomieszczeń do obowiązujących standardów. Rehabilitacja odbywa się w zbyt małym pomieszczeniu. „Stacja jest dobrze wyposażona w sprzęt rehabilitacyjny, ale poszczególne stanowiska odgrodzone są tylko parawanami. Najciaśniej jest na fizykoterapii, a na gimnastykę też brakuje miejsca” – mówi s. Teresa Zygmunt, kierownik Stacji Opieki w Gdowie.

W ub. roku z pomocy stacji skorzystało prawie 2700 osób. Dzięki rozbudowie stacja będzie mogła prowadzić intensywniejszą rehabilitację, co jest bardzo ważne ze względu na duże potrzeby w tym rejonie i brak innych ośrodków rehabilitacyjnych. Oprócz osób dorosłych, Stacja Opieki w Gdowie od lat rehabilituje także najmłodszych i prowadzi gimnastykę korekcyjną dla dzieci z wadami postawy. Dziennie przyjmuje nawet 70 osób. Prace nad rozbudową stacji rozpoczęły się jesienią 2011 r.

Ofiary za baranki pomogły już m.in. w remoncie i rozbudowie ośrodka Caritas w Zembrzycach, w budowie Rodzinnego Domu Pomocy w Krakowie i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Spytkowicach koło Zatora, a także w utrzymaniu Domu Wczasowo - Rehabilitacyjnego w Zebrzydowicach, przeznaczonego na czasowe pobyty osób starszych, chorych i niepełnosprawnych.

Na początku Wielkiego Postu Caritas zaproponowała też dzieciom akcję „Jałmużna wielkopostna”. Tak jak w ubiegłych latach, do parafii trafiło ponad 24 tys. tekturowych skarbonek. Akcja ma charakter wychowawczy: uczy miłości bliźniego, która kosztuje. Rezygnując z drobnych, ale konkretnych przyjemności (słodycze, różne formy rozrywki) dzieci oszczędzały pieniądze, aby przeznaczyć je na dobry cel. Ofiary zebrane przez dzieci zostają w parafiach i są przeznaczone na pomoc najuboższym, chorym, starszym i samotnym.


Źródło KAI:
ah, Kraków

 

Kalendarz Liturgiczny


 • 18 wrzesień 2020
  Piątek XXIV tygodnia okresu zwykłego, Święto Św. Stanisława Kostki
  
 • 19 wrzesień 2020
  Sobota XXIV tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie dowolne Św. Januarego
  
 • 20 wrzesień 2020
  XXV Niedziela okresu zwykłego, Wspomnienie obowiązkowe Świętych męczenników Andrzeja Kim Taegon, Pawła Chong Hasang i Towarzyszy
  
 • 21 wrzesień 2020
  Poniedziałek XXV tygodnia okresu zwykłego, Święto Św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty
  
 • 22 wrzesień 2020
  Wtorek XXV tygodnia okresu zwykłego
  
 • 23 wrzesień 2020
  Środa XXV tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie obowiązkowe Św. Pio z Pietrelciny
  
 • 24 wrzesień 2020
  Czwartek XXV tygodnia okresu zwykłego

Kalendarium wydarzeń


Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /components/com_jcalpro/config.inc.php on line 458

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /components/com_jcalpro/include/functions.inc.php on line 2053

Warning: strtoupper() expects parameter 1 to be string, array given in /libraries/joomla/environment/request.php on line 97
There are no upcoming events currently scheduled.
Jeśli chcesz dodać jakieś ważne wydarzenie wypełnij
FORMULARZ

Memento