BISKUP POMOCNICZY Damian Andrzej Muskus OFM

BISKUP TYTULARNY AMAIA
BISKUP POMOCNICZY I WIKARIUSZ GENERALNY
ARCYBISKUPA METROPOLITY KRAKOWSKIEGO

Godziny urzędowania: poniedziałek i wtorek (11.00-13.00), III czwartek miesiąca (15.30 - 17.30)

Życiorys

O. Damian Andrzej Muskus OFM urodził się 6 września 1967 r. w Leżajsku. W roku 1986 rozpoczął nowicjat w Zakonie Braci Mniejszych Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP. W latach 1987-1993 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym oo. Bernardynów w Krakowie i w Kalwarii Zebrzydowskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk abp. Mariana Jaworskiego 12 czerwca 1993 r. Po święceniach pracował jako katecheta w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz duszpasterz grup młodzieżowych.

W 1994 r. podjął na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego studia specjalistyczne w zakresie katechetyki, które zakończył doktoratem w 1998 roku.

Przez trzy lata był wychowawcą kleryków, a od roku 2002 rektorem Wyższego Seminarium Duchownego oo. Bernardynów.

W roku 2005 został mianowany kustoszem Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Podczas sześcioletniej posługi koncentrował się nie tylko na kultywowaniu wielowiekowych tradycji, ale również na wprowadzaniu do kalendarza sanktuarium nowych nabożeństw i pielgrzymek stanowych, a także obejmowaniu troską duszpasterską młodych oraz osoby niepełnosprawne.

Jako kustosz sanktuarium, oprócz cyklicznych uroczystości, organizował pielgrzymkę Ojca Świętego Benedykta XVI do Kalwarii Zebrzydowskiej w 2006 roku, był gospodarzem ogólnopolskich uroczystości dziękczynnych za kanonizację Szymona z Lipnicy w 2007 roku, przygotował rok jubileuszowy w sanktuarium w 2009 roku, ubogacając go wydarzeniem artystycznym pt. Oratorium Kalwaryjskie.

Za jego kadencji przeprowadzono na szeroką skalę prace renowacyjno-konserwatorskie w kalwaryjskiej bazylice, klasztorze i na Dróżkach.

Do dnia nominacji był wykładowcą katechetyki i dydaktyki, referentem ds. katechezy przy Kurii Prowincjalnej oo. Bernardynów w Krakowie oraz sekretarzem formacji i studiów swojej zakonnej prowincji.

Opis herbu:

Na złotej tarczy czerwony krzyż wzorowany na średniowiecznej ikonie z kościoła św. Damiana z Asyżu. Stanowi on tło dla postaci Chrystusa i stojącej obok Maryi.
W duchowości franciszkańskiej krzyż ten jest symbolem wybrania św. Franciszka. Jak podają "Źródła Franciszkańskie" do Biedaczyny z Asyżu miał przemówić sam Chrystus, nakazując: „Franciszku idź i odbuduj mój Kościół”. Z biegiem czasu zrozumiał on, że Zbawiciel powołuje go nie do podnoszenia z ruin zniszczonych świątyń, ale do odradzającego Kościół życia według zasad Ewangelii.

• 18 październik 2019
    Piątek XXVIII tygodnia okresu zwykłego, Święto Św. Łukasza Ewangelisty

• 19 październik 2019
    Sobota XXVIII tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie dowolne Świętych męczenników Jana de Brebeuf, Izaaka Jogues'a oraz Towarzyszy, św. Pawła od Krzyża