Deprecated: Function eregi() is deprecated in /plugins/system/sefservicemap.php on line 49
I. Czuwanie
I. Czuwanie

Jak przeżyć w tym roku Oktawę Zmartwychwstania Chrystusa? Jak przeżyć wigilię Niedzieli Miłosierdzia? Jak zaplanować te niezwykłe dni, aby stały się prawdziwym uwieńczeniem różnodnych działań, podejmowanych przez nas od śmierci Jana Pawła II, a szczególnie od Środy Popielcowej tego roku?

Już teraz trzeba te pytania stawiać oraz szukać na nie odpowiedzi, aby po beatyfikacji powiedzieć coś więcej niż: "To było piękne i wzruszające". Wielkopostne modlitwy i rekolekcje, a także osobista lektura i zmaganie się z własnymi słabościami, powinny sprawić, że tegoroczny Wielki Piątek oraz Wielka Niedziela i cała Oktawa Zmartwychwstania, będą miały szczególny charakter.

W te przeżycia powinny się wpisać świadome decyzje, podjęte przed Bogiem, mające długofalowy charakter.

Słowo "czuwanie", które pojawia się jako tytuł niniejszej refleksji, trzeba odnieść do całego tego czasu, który w liturgii Kościoła jest nierozerwalną jednością. Choć ziemski kalendarz odlicza kolejne dni, to liturgia przenosi człowieka poza ten porządek wschodzącego i zachodzącego słońca, wprowadzając go w rzeczywistość odkupienia, którą św. Paweł wyraża słowami: "Umarliście i wasze życie jest ukryte z Chrystusem w Bogu" (Kol 3,3). Umarliśmy z Jezusem w Wielki Piątek i On zabrał nas ze sobą w świat, który otworzył przez swoje zmartwychwstanie. My zaś pozwoliliśmy się Mu zabrać, zjednoczeni z Nim ściślej, niż jesteśmy to w stanie zrozumieć, przez sakramenty święte. Czytelnym znakiem przyjęcia Zmartwychwstałego w nasze życie jest wyrzeczenia się grzechu i odnowiona decyzja pójścia drogą wiary, która przywraca nas Bogu. To jedno ze szczególnych przeżyć Wigilii Paschalnej.

Nasze czuwanie ma więc najpierw wielkopostny charakter, jest trwaniem przy Jezusie na pustyni. Staje się ono następnie czuwaniem przy Jezusie w czasie męki ("Czuwajcie ze Mną" - Mt 26,38), by w końcu stać się czuwaniem  w noc paschalną, w której nasz Pan zwycięża zło i daje nam nowe życie. To paschalne czuwanie, przeżywane już w świątecznym klimacie, przedłuża się na Oktawę Zmartwychwstania i jest troską o to, aby nie przegapić żadnego przyjścia Chrystusa zmartwychwstałego do swoich uczniów. On przychodzi do niewiast, Marii Magaleny, uczniów z Emaus, Piotra, Jakuba, Pawła, a także wielokrotnie do Apostołów. Poprzez nich przychodzi też do nas.

Z tej perspektywy trzeba spojrzeć także na przeżycie beatyfikacji Jana Pawła II. Nie dokonuje się ona poza historią zbawienia i nie jest przede wszystkim wydarzeniem społecznym. Wpisuje się głęboko w całość Bożych planów i tak też trzeba ją odczytywać. W takim też duchu zostanie przygotowana propozycja czuwania w Wigilię Niedzieli Miłosierdzia. Wspólnoty wierzących planują w ten wieczór czuwanie w łączności z wiernymi, którzy będą zgromadzeni w Rzymie oraz w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i innych miejscach. Inspiracji do dobrego przygotowania takiego czuwania na pewno nie zabraknie. Tutaj chcemy umieścić teksy, które w szczególny sposób podkreślają dar obecności Jezusa, ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, pośród nas w Najświętszym Sakramencie. Będzie to także modlitwa o Ducha Świętego, które Jezus nam daje, a bez którego nie potrafimy w Niego uwierzyć i z Nim się zjednoczyć. Będzie to modlitwa z Maryją, otwierająca nas jeszcze bardziej na przyjęcie w nasze życie daru nowego Błogosławionego. (Propozycja takiego czuwania zostanie zamieszczona w najbliższym czasie).

 

Kalendarz Liturgiczny


 • 08 sierpień 2020
  Sobota XVIII tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie obowiązkowe Św. Dominika
  
 • 09 sierpień 2020
  XIX Niedziela okresu zwykłego, Święto Św. Teresy Benedykty od Krzyża
  
 • 10 sierpień 2020
  Poniedziałek XIX tygodnia okresu zwykłego, Święto Św. Wawrzyńca
  
 • 11 sierpień 2020
  Wtorek XIX tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie dowolne Św. Klary
  
 • 12 sierpień 2020
  Środa XIX tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie dowolne Św. Joanny Franciszki de Chantal
  
 • 13 sierpień 2020
  Czwartek XIX tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie dowolne Świętych męczenników Poncjana i Hipolita
  
 • 14 sierpień 2020
  Piątek XIX tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie obowiązkowe Św. Maksymiliana Marii Kolbego

Kalendarium wydarzeń


Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /components/com_jcalpro/config.inc.php on line 458

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /components/com_jcalpro/include/functions.inc.php on line 2053

Warning: strtoupper() expects parameter 1 to be string, array given in /libraries/joomla/environment/request.php on line 97
There are no upcoming events currently scheduled.
Jeśli chcesz dodać jakieś ważne wydarzenie wypełnij
FORMULARZ

Memento