Beatyfikacja Jana Pawła II

1 maja 2011 rok

Data ta już wpisała się w bardzo mocno w świadomość katolików, a w jakimś wymiarze również ludzi innych wyznań i religii oraz niewierzących. Przyczyniła się do tego decyzja Ojca Świętego Benedykta XVI, aby w tym dniu dokonać beatyfikacji swego poprzednika Jana Pawła II. Jednak dla członków Kościoła Katolickiego dzień ten kryje w sobie o wiele większe bogactwo, o którym nie wolno zapomnieć lub go pomniejszyć.

Niedziela Miłosierdzia Bożego

W liturgii Kościoła katolickiego dzień ten kończy uroczystą Oktawę Zmartwychwstania Pańskiego i jest ściśle związany z przeżyciem całej paschalnej tajemnicy Chrystusa. Orędzie o zbawczej śmierci i chwalebnym zmartwychwstaniu naszego Pana i Zbawiciela, głosi przez wszystkie wieki Kościół. Przypomina wszystkim prawdę o zasadniczym znaczeniu zmartwychwstania dla każdego człowieka: „Jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest wasza wiara i aż dotąd pozostajecie w swoich grzechach. Tak więc i ci, co pomarli w Chrystusie, poszli na zatracenie. Jeżeli tylko w tym życiu w Chrystusie nadzieję pokładamy, jesteśmy bardziej od wszystkich ludzi godni politowania” (1 Kor 15,17-19).

Jezus przez całe swe życia spełniał czyny miłosierdzia wobec ludzi. Pocieszał smutnych, pomagał słabym, uzdrawiał chorych, karmił głodnych. Takich też czynów wymagał od swoich uczniów. Powiedział, że na sądzie ostatecznym czyny te lub ich brak zdecydują o ich losie. Jednak w objawieniu prosił św. Faustynę o wymalowanie obrazu, który ukazuje Go w Jego tajemnicy Miłosierdzia, chciał być ukazany jako Zmartwychwstały, który nosi na rękach i nogach ślady męki, ale przychodzi jako Zwycięzca i niesie wszystkim nadzieję.

Dzień Maryi

Jan Paweł II odszedł z tego świata w pierwszą sobotę miesiąca, u progu Niedzieli Miłosierdzia. Wierzący odczytali to jako znak. Wyraża on ścisłe połączenie w życiu i śmierci Jana Pawła II tajemnicy Bożego Miłosierdzia oraz tajemnicy Maryi. Jego droga do Boga wiodła przez Maryję, a Bóg objawił się nam w jego posłudze szczególnie jako Miłosierny Ojciec, który objawia swoją miłość w swoim Synu, Jezusie Chrystusie i wylewa ją na nas w Duchu Świętym Pocieszycielu.

Dzień beatyfikacji jeszcze bardziej umacnia te dwie tajemnice. Jan Paweł II ponownie wejdzie w nasze życie, jako błogosławiony, wypraszając dla Kościoła i świata dar miłosierdzia Bożego ofiarowanego nam przez Niepokalaną.