Deprecated: Function eregi() is deprecated in /plugins/system/sefservicemap.php on line 49
Plan działań Centrum „Nie lękajcie się” na uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II
Plan działań Centrum „Nie lękajcie się” na uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II

Aby dobrze przeżyć beatyfikację Jana Pawła II, Centrum „Nie lękajcie się!” rozpoczyna przygotowania do tej uroczystości już 31 marca, kiedy to na Małym Rynku w Krakowie stanie Mobilne Muzeum Jana Pawła II – samochód muzeum, który wyruszy w trasę po całej Polsce, promując osobę Jana Pawła II oraz powstające w Krakowie Centrum „Nie lękajcie się!”.

Informacje o wydarzeniach zaplanowanych przez Centrum zostały oficjalnie podane podczas konferencji prasowej, która odbyła się 7 marca w siedzibie Kurii Metropolitalnej. O krakowskich przygotowaniach do beatyfikacji mówili Metropolita Krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Marszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela, rektor Sanktuarium w Łagiewnikach ks. bp Jan Zając oraz prezes Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” ks. Jan Kabziński.

Od marca aż do końca roku 2011 w Krakowie i Małopolsce odbywać się będą wydarzenia przygotowywane przez Miasto Kraków, Województwo Małopolskie, Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II oraz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

- 31 marca Centrum „Nie lękajcie się!” bardzo gorąco zaprasza na Mały Rynek w Krakowie, gdzie odbędzie się konferencja prasowa połączona z Prezentacją Mobilnego Muzeum Jana Pawła II oraz jego uroczystym otwarciem. W czasie konferencji zostaną również zaprezentowane informacje dotyczące bezpośrednich przygotowań do uroczystości beatyfikacyjnych. Mobilne Muzeum będzie dostępne dla zwiedzających nieodpłatnie od chwili rozpoczęcia konferencji aż do dnia 2 kwietnia.

- Właśnie 2 kwietnia o godz. 18:30 w Bazylice Mariackiej zaplanowana została Msza św. w 6. rocznicę śmierci Jana Pawła II, po której odbędzie się koncert "Santo Subito!" w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Będą to pieśni sakralne w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry – kolekcja utworów będąca muzyczną ilustracją i wędrówką przez życie Papieża Polaka. Organizatorami koncertu są Instytut Dialogu Międzykulturowego i Centrum „Nie lękajcie się!”.

- 27 kwietnia w obecnej siedzibie Centrum „Nie lękajcie się!” na ul. Kanoniczej 18 odbędzie się konferencja prasowa poprzedzająca uroczystości beatyfikacji Jana Pawła II, połączona z otwarciem wystawy w Galerii Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II pt.: ”Krakowskie lata ks. kardynała Karola Wojtyły", prezentującej najważniejsze etapy Jego działania jako metropolity krakowskiego (na wystawie zostaną zaprezentowane m.in. niepublikowane fotografie, dokumenty oraz eksponaty związane z Ks. Karolem Wojtyłą). Wystawę będzie można zobaczyć w galerii Centrum Jana Pawła II i Instytutu Dialogu Międzykulturowego przy ul. Kanoniczej 18.

- 28 kwietnia o godz. 19 Instytut Dialogu Międzykulturowego zaprasza na recytację „Tryptyku Rzymskiego” w wykonaniu Andrzeja Seweryna i Opery Kameralnej z Krakowa w kościele św. św. Piotra i Pawła w Krakowie.

- W przeddzień beatyfikacji, 30 kwietnia, zaplanowane zostały projekcje materiałów multimedialnych o Papieżu Polaku, które wyświetlane będą w Sali audiowizualnej Centrum „Nie lękajcie się!” na ul. Kanoniczej 18.

- W dniu 1 maja, po bezpośredniej relacji z Mszy św. beatyfikacyjnej z Rzymu o godz. 10 i uroczystościach Bożego Miłosierdzia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, krakowianie przeniosą się na Rynek Główny w Krakowie, gdzie o godz. 20 odbędzie się koncert „Kraków moje miasto życia”. Wystąpią m.in. Sylwia Wiśniewska, Ewelina Flinta, Monika Kuszyńska, Hanna Chowaniec Rybka oraz Kapela Góralska z Poronina, Krzysztof Kiliański, Wojciech Waglewski i Voo Voo, Ricky Lion, Pako Sarr, Antar Jackson, Luison de Armas, Karimski Club oraz Dzieci (Karaimski Klubik), solista zespołu Drewno, Chór i karaimski Chamber Orchestra, w której skład wchodzą znakomici krakowscy i warszawscy muzycy.

Ideą koncertu jest spotkanie na scenie artystów o różnej proweniencji, kolorze skóry, jednak artystów, których wspólnym językiem jest muzyka. Osią koncertu będą teksty Jana Pawła II dotyczące Krakowa. Jego słowa przypomnimy cytując ich fragmenty wypowiedziane przez Papieża na krakowskich Błoniach, podczas spotkań pod oknem na Franciszkańskiej 3, w Wadowicach i Zakopanem.

W repertuarze znajdą się utwory oratoryjne, współczesne utwory z tekstami nawiązującymi do tematyki życia, przemijania, miłości, a także utwory do tekstów dwóch wielkich myślicieli: ks. Jana Twardowskiego oraz ks. Józefa Tischnera.

Centrum organizuje koncert wspólnie z Instytutem Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II i Miastem Kraków.

- W następnej kolejności, w dniach 2-5 czerwca odbędzie się prezentacja oferty turystyki religijnej Małopolski podczas Targów Turystyki Religijnej w Rzymie JOSP przygotowana we współpracy Miasta Kraków, Małopolskiej Organizacji Turystycznej, instytucji kościelnych tj. Centrum Jana Pawła II, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz tour operatorów z regionu.

- 8 maja z Wawelu na Skałkę wyruszy procesja  dziękczynna za dar beatyfikacji Jana Pawła II. Mszę św. tego dnia poprowadzi kard. Ruini.

- Dla Centrum „Nie lękajcie się!” najważniejszym wydarzeniem po dniu beatyfikacji będzie uroczystość złożenia relikwii Jana Pawła II w Kaplicy Relikwii Kościoła Dolnego powstającego w Łagiewnikach Centrum. 11 czerwca zgromadzimy się podczas ogólnopolskiego dziękczynienia za dar beatyfikacji połączonego z obchodami Międzynarodowego Dnia Wolontariatu oraz pielgrzymką młodzieży Archidiecezji Krakowskiej do Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”.

Uroczystości w łagiewnickim Centrum rozpoczną się o godz. 10. Następnie o godz. 12 odbędzie się uroczysta Msza św. podczas której zostanie poświęcony Kościół dolny oraz będą złożone relikwie Jana Pawła II.

To wydarzenie jest ważne także ze względu na Święto Wolontariatu, który zawsze był tak bardzo bliski Ojcu Świętemu, traktowany jako jeden ze sposobów budowania postulowanej przez Jana Pawła II cywilizacji miłości.  Właśnie w Centrum „Nie lękajcie się!” funkcjonowało będzie Centrum Wolontariatu, którego zadaniem jest stworzenie jednego centrum, w ramach którego współpracować i szkolić się będą grupy i organizacje związane z wolontariatem.

 

Dokładny opis wszystkich wydarzeń związanych z obchodami beatyfikacji Jana Pawła II można znaleźć na stronie Urzędu Miasta

 

 

Kalendarz Liturgiczny


 • 08 sierpień 2020
  Sobota XVIII tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie obowiązkowe Św. Dominika
  
 • 09 sierpień 2020
  XIX Niedziela okresu zwykłego, Święto Św. Teresy Benedykty od Krzyża
  
 • 10 sierpień 2020
  Poniedziałek XIX tygodnia okresu zwykłego, Święto Św. Wawrzyńca
  
 • 11 sierpień 2020
  Wtorek XIX tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie dowolne Św. Klary
  
 • 12 sierpień 2020
  Środa XIX tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie dowolne Św. Joanny Franciszki de Chantal
  
 • 13 sierpień 2020
  Czwartek XIX tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie dowolne Świętych męczenników Poncjana i Hipolita
  
 • 14 sierpień 2020
  Piątek XIX tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie obowiązkowe Św. Maksymiliana Marii Kolbego

Kalendarium wydarzeń


Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /components/com_jcalpro/config.inc.php on line 458

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /components/com_jcalpro/include/functions.inc.php on line 2053

Warning: strtoupper() expects parameter 1 to be string, array given in /libraries/joomla/environment/request.php on line 97
There are no upcoming events currently scheduled.
Jeśli chcesz dodać jakieś ważne wydarzenie wypełnij
FORMULARZ

Memento