Deprecated: Function eregi() is deprecated in /plugins/system/sefservicemap.php on line 49
Komunikat Kurii Metropolitalnej w Krakowie w sprawie przygotowań do beatyfikacji Jana Pawła II
Komunikat Kurii Metropolitalnej w Krakowie w sprawie przygotowań do beatyfikacji Jana Pawła II

1. Jesteśmy wdzięczni miłosiernemu Bogu za wysłuchanie modlitw, jakie płynęły z całego Kościoła, o dar wyniesienia na ołtarze wielkiego Sługi Sług Bożych, Pasterza całego Kościoła, tak drogiego nam Jana Pawła II. Dziękujemy Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI za zamknięcie procesu beatyfikacyjnego, a także za wybranie na dzień beatyfikacji Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Decyzję tę odczytujemy jako znak, który skłania nas do jeszcze większego otwarcia się na dar Bożego Miłosierdzia i jeszcze gorliwszego niesienia światu ognia miłosierdzia, do czego wzywał nas Jan Paweł II w czasie całego swojego pontyfikatu, szczególnie podczas ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny, w czasie której konsekrował Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i dokonał zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.

2. Oczekiwanie na jego beatyfikację, a także przygotowanie do niej trwało od chwili, gdy w dniu śmierci Papieża na placu św. Piotra rozległy się okrzyki „Santo subito”. Teraz, gdy data beatyfikacji jest już znana, przygotowanie winno nabrać szczególnej intensywności. Przekazujemy więc duszpasterzom i wiernym świeckim Archidiecezji Krakowskiej informacje o najważniejszych działaniach, które pragniemy w tym czasie wspólnie podjąć.

Program Archidiecezji Krakowskiej

3. Program duszpasterski związany z przeżywaniem beatyfikacji sługi Bożego Jana Pawła II w Archidiecezji Krakowskiej obejmuje dwa ściśle ze sobą powiązane etapy. Pierwszym jest bezpośrednie przygotowanie do tej niezwykłej uroczystości, a drugim troska o pielęgnowanie jej owoców. Czas przygotowania będzie się pokrywał z przeżyciem Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Oktawy Zmartwychwstania. Szczególny akcent pragniemy w tym okresie położyć na odnowie naszej modlitwy, aby pogłębiła się nasza komunia z Bogiem. Drugi etap, następujący po beatyfikacji, będzie obejmował celebracje dziękczynne, a także przeżywany w październiku w Krakowie Światowy Kongres Miłosierdzia i następującą po nim peregrynację obrazu Jezusa Miłosiernego do wszystkich parafii naszej archidiecezji. W tym etapie nastąpi pogłębienie formacji modlitewnej i bardziej dojrzałego przeżywania sakramentów świętych, a szczególny akcent duszpasterskich działań będzie położony na „niesienie światu ognia miłosierdzia”. Będzie to więc szczególne działanie ewangelizacyjne, inspirowane „wyobraźnią miłosierdzia”.

4. W pierwszym etapie realizacji tego programu podejmiemy wspólnie następujące działania:

– Bezpośrednie przygotowanie do beatyfikacji rozpocznie się w Środę Popielcową. Odpowiednie propozycje duszpasterskie na ten dzień zostaną przesłane do parafii.

– W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu w parafiach odczytywany będzie list pasterski Metropolity Krakowskiego.

– Dalsze etapy wspólnej drogi duchowej odnowy będą się dokonywać w ramach wielkopostnych celebracji, a więc niedzielnych Eucharystii, rekolekcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych, dróg krzyżowych, gorzkich żali, celebracji Świętego Triduum Paschalnego i innych spotkań tego świętego czasu. Odpowiednie pomoce duszpasterskie zostaną przesłane do parafii.

– Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży przygotuje publikację zawierającą propozycje katechez oraz prezentacji do zrealizowania w szkole, na temat postaci Jana Pawła II i przeżycia jego beatyfikacji.

– Dwa dni przed beatyfikacją rozpoczniemy w naszej  archidiecezji tradycyjną Nowennę ku czci św. Stanisława, przeżywaną w katedrze wawelskiej, gromadzącą parafie, które w roku 2010 przeżyły wizytacje kanoniczne. Będzie ona w pierwszej części przygotowaniem, a w drugiej dziękczynieniem za beatyfikację. Nowenna ta posiada szczególnie wymowny charakter. To z katedry wawelskiej, od grobu św. Stanisława, Bóg wezwał go do Rzymu, na stolicę św. Piotra.

– Po przeżyciu beatyfikacji rozpocznie się czas modlitw dziękczynnych oraz dalsze ubogacanie naszego życia duchowością Jana Pawła II. Wspólne dziękczynienie rozpoczniemy już w Niedzielę Miłosierdzia po południu, szczególnie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Będziemy je kontynuować w czasie procesji św. Stanisława z Wawelu na Skałkę, łącząc je z dziękczynieniem za kanonizację św. Stanisława Kazimierczyka. Kolejnym elementem dziękczynienia będzie procesja Bożego Ciała, zarówno ta centralna przeżywana na krakowskim Rynku, jak i te, które odbędą się w parafiach.

– W październiku będziemy przeżywać w Krakowie Światowy Kongres Miłosierdzia pod hasłem „Miłosierdzie źródłem nadziei”. Po nim rozpocznie się peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii bł. Jana Pawła II do każdej parafii. Jan Paweł II będzie nam przybliżał orędzie miłosierdzia i przekazywał iskrę, która jest zdolna przemienić nasz świat.

– Prezentowany tu program duszpasterski dla całej diecezji, może zostać w poszczególnych parafiach ubogacony propozycjami przygotowanymi przez Centrum Jana Pawła II Nie lękajcie się! i Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

Propozycje Centrum Jana Pawła II i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

5. Beatyfikacja Jana Pawła II, będąca ważnym wydarzeniem dla wszystkich wierzących, jest szczególnym darem i zadaniem dla Centrum Jana Pawła II Nie lękajcie się! oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Ku tym miejscom skierują się zapewne oczy całej Polski w dniu beatyfikacji. Łagiewniki staną się na ten dzień „polskim Rzymem”. Prosimy duszpasterzy, aby zachęcili wiernych, którzy nie mogą pojechać do Rzymu, aby przybyli do tego miejsca.

6. W dniu beatyfikacji godziny sprawowania Mszy Świętych oraz nabożeństw będą podobne jak w latach ubiegłych. W sobotę wieczorem o godz. 21.00 rozpocznie się nocne czuwanie, w czasie którego o 24.00 sprawowana będzie Eucharystia. W niedzielę, w ciągu dnia, Msze Święte będą o godz. 6.00; 8.00; 10.00 (na początku będzie transmisja uroczystości z Rzymu, potem Eucharystia); 12.00 (Eucharystia dziękczynna za beatyfikację). O godz. 15.00 Godzina Miłosierdzia. Msza Święta będzie jeszcze o godz. 16.30 (na zewnątrz bazyliki), o 18.00 (w bazylice) oraz o 19.00 (w kaplicy klasztornej). O godz. 20.00 na placu przed budującym się Centrum Jana Pawła II planowany jest koncert „Iskra z Krakowa”.

7. Wraz z zaproszeniem do krakowskich Łagiewnik Centrum Jana Pawła II przygotowuje propozycje dla duszpasterzy i wiernych świeckich. Zachęcamy do zainteresowania nimi i wykorzystania ich w pracy parafialnej.

Ruch modlitewny „Adoremus”. Zachęcamy duszpasterzy, aby w okresie przygotowania do beatyfikacji więcej mówili o modlitwie i jej szczególnej formie, jaką jest adoracja. Dorosłych, dzieci i młodzież zachęcamy do podjęcia indywidualnej nowenny tygodni, polegającej na przeżywaniu adoracji Najświętszego Sakramentu. Będzie to rozbudzenie potrzeby adoracji, które nie powinno osłabnąć po przeżyciu uroczystości beatyfikacyjnych. Przeciwnie, pragnienie adoracji powinno rosnąć. Stąd propozycja ruchu modlitewnego „Adoremus”, który połączyłby rzesze adorujących i pomógł im wytrwać na tej drodze w dalszych miesiącach i latach. Więcej informacji na ten temat ukaże się po połowie lutego na stronie internetowej www.janpawel2.pl oraz www.adoremus.pl.

Pomoce duszpasterskie. Do realizacji tego programu przygotowane są pomoce duszpasterskie: Nowenna niedziel; Rekolekcje – Totus Tuus; Uroczystość beatyfikacji; Modlitewnik dla dorosłych; Modlitewnik dla dzieci; Ruch modlitewny „Adoremus”.

8. UPJPII przygotowuje sesję naukową, a wykładowcy uczelni wyrażają gotowość przyjeżdżania do parafii, aby głosić konferencje o nauczaniu Jana Pawła II. O postaci Papieża i jego nauczaniu mówią również przygotowane materiały filmowe i multimedialne. Można je wykorzystać na spotkaniach rodzinnych i duszpasterskich.

Kongregacja dziekanów

9. Kongregacja dziekanów Archidiecezji Krakowskiej poświęcona przygotowaniu do dnia beatyfikacji odbędzie się 24 lutego, w czwartek o godz. 10.00 w Kurii Metropolitalnej.

bp Jan Zając
wikariusz generalny

Kraków, 28 stycznia 2011

 

Kalendarz Liturgiczny


 • 08 sierpień 2020
  Sobota XVIII tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie obowiązkowe Św. Dominika
  
 • 09 sierpień 2020
  XIX Niedziela okresu zwykłego, Święto Św. Teresy Benedykty od Krzyża
  
 • 10 sierpień 2020
  Poniedziałek XIX tygodnia okresu zwykłego, Święto Św. Wawrzyńca
  
 • 11 sierpień 2020
  Wtorek XIX tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie dowolne Św. Klary
  
 • 12 sierpień 2020
  Środa XIX tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie dowolne Św. Joanny Franciszki de Chantal
  
 • 13 sierpień 2020
  Czwartek XIX tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie dowolne Świętych męczenników Poncjana i Hipolita
  
 • 14 sierpień 2020
  Piątek XIX tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie obowiązkowe Św. Maksymiliana Marii Kolbego

Kalendarium wydarzeń


Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /components/com_jcalpro/config.inc.php on line 458

Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /components/com_jcalpro/include/functions.inc.php on line 2053

Warning: strtoupper() expects parameter 1 to be string, array given in /libraries/joomla/environment/request.php on line 97
There are no upcoming events currently scheduled.
Jeśli chcesz dodać jakieś ważne wydarzenie wypełnij
FORMULARZ

Memento